Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

2023 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Yerleştirme Sonuçlarına Göre Üniversitemize Yerleşen Öğrencilerin Kayıt İşlemleri

2023 DGS Kayıt İşlemleri

Sevgili Öğrenciler, Üniversitemizi tercih ettiğiniz için sizleri tebrik eder, öğrenim hayatınızda başarılar dileriz.

2023 DGS kayıt işlemleri iki yöntemle gerçekleştirilecektir. Öğrencilerimiz aşağıda açıklanan iki yöntemden sadece birini tercih ederek kayıt işlemlerini tamamlayacaklardır.

1-E-Devlet Üzerinden  Kayıt İşlemleri için;

E-devlet şifreniz ile 14-18 Eylül 2023 tarihleri arasında (Saat 23.59'a kadar) http://www.turkiye.gov.tr adresindeki hizmetler bölümü altında yer alan 'Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' başlığı altında açılacak olan 'Üniversite E-Kayıt' seçeneğini tıklayarak online olarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

-Kayıt işleminden sonra mutlaka kayıt yaptırdığınıza dair barkotlu belge almalısınız.

NOT:    E-kayıt yapan öğrenciler intibak işlemleri için transkript ve ders içeriklerini 25 Eylül 2023 Pazartesi  günü mesai bitimine kadar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmeleri gerekmektedir. ( Belgelerin  kişinin bizzat kendisi veya posta yolu ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına ulaştırması gerekmektedir.)

Adres: Trabzon Üniversitesi Rektörlüğü Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Merkez Fatih Yerleşkesi, Söğütlü Mahallesi, 61300 Akçaabat, TRABZON

2-Yüz Yüze Kayıt İşlemleri için;
E-kayıt yaptır(a)mayan öğrencilerimizin 14-20 Eylül 2023 tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde  Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına şahsen veya noterden vekâlet verdikleri kişiler aracılığıyla başvurmaları halinde kayıt işlemlerini yaptırabilirler. Posta yolu ile kayıt işlemi yapılamaz.

Kayıt Adresi: Trabzon Üniversitesi Rektörlüğü Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Merkez Fatih Yerleşkesi, Söğütlü Mahallesi, 61300 Akçaabat, TRABZON

Kesin Kayıt için Gerekli Belgeler

-2023 DGS İnternet Çıktısı

-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (aslı görülmek şartı ile.)

-Ön Lisans Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesinin Fotokopisi (Aslı görülmek üzere. ) (e-devlet çıktısı barkodlu kabul edilir.)

-Ön lisans Not Döküm Belgesi/Transkript ,)(e-devlet çıktısı  barkodlu kabul edilir.)

-Ön lisans Ders İçerikleri,

-Öğrenci katkı payı makbuzu,

     *İkinci Öğretim Programlarını kazanan adaylar kakı payı ödemek zorundadır.

     *Normal öğretime kayıt yaptıracak öğrenciler, katkı payı yatırmayacaktır. (İkinci Üniversite  okuyup normal öğretimde okuyanlar hariç.)

- 2 adet 4,5 cm x 6 cm boyutlarında biyometrik çekilmiş fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde, önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.) (Fotoğrafın arka yüzüne ad, soyad ve T.C.K.N.yazılmalıdır.)

-Erkek öğrenciler için Askerlik durum belgesi

Katkı Payı / Öğrenim Ücreti

Üniversitemiz ikinci öğretim programlarına kayıt yaptıracak adayların ilgili mevzuat gereği katkı payı (harç) yatırmaları gerekmektedir. Ayrıca aynı anda iki Üniversite okuyan öğrencilerin de ilgili mevzuat gereği katkı payı (harç) yatırmaları gerekmektedir. Adaylar, akademik takvime (https://trabzon.edu.tr/S/4289/akademik-takvim) göre belirlenecek ders kayıt sürecinde (25-29 Eylül 2023) Katkı Payı (Harç) ödeyeceklerdir. Katkı payı yatırmayan ikinci öğretim  öğrencilerinin ders kayıtları yapılmayacaktır.

Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın internet sayfasında (http://oidb.trabzon.edu.tr/) ders kaydı ve katkı payı ödemleriyle ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

KAYIT DONDURMA İŞLEMLERİ
Kayıt dondurma talebinde bulunmak isteyen öğrenciler, ders başlangıç tarihinden (02 Ekiml 2023) itibaren bir (1) ay içerisinde dilekçe ve mazeretlerini belirten resmi bir belge ile birlikte Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvuru yapabilirler. Öğrencilerin “Kayıt Dondurma” ile ilgili Trabzon Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nin ilgili hükümlerini (Madde 30) incelemeleri önerilmektedir.

E-Devlet üzerinden kayıt yapan öğrenciler; 

Öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız... 

Öğrenci Bilgi Sistemine giriş için tıklayınız....

Önemli Bağlantılar:

E-Kayıt Kullanım Kılavuzu için tıklayınız

E-Kayıt için tıklayınız

Kayıt Dondurma Dilekçesi için tıklayınız.

Ders Muafiyeti Dilekçesi için tıklayınız.

Katkı Payı miktarlarını görmek için tıklayınız...

Harç ve Katkı ödemeleri için bilgilendirme için tıklayınız...

Akdemik Takvimi görmek için tıklayınız.

İletişim Adresi: Her türlü soru ve görüşleriniz için Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı İlgili birim görevlileri ile iletişime geçebilirsiniz. İletişim numaralarına ulaşmak için tıklayınız.

Not: Kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar kayıtları yapılabilecektir.

Menüyü Kapat